Skip to main content

Artykuły

Jak oszczędzać paliwo? Poznaj 7 sprawdzonych sposobów

Oszczędzanie pieniędzy to proces, dzięki któremu możemy korzystać z drobnych przyjemności i snuć nieco bardziej odważne plany na przyszłość. Zgromadzone oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jedną z form oszczędzania jest zmniejszenie kosztów tankowania pojazdów. Jak zrobić to skutecznie? Poznaj nasze propozycje.

Jak oszczędzać paliwo?

Okazuje się, że wystarczy zastosować kilka prostych zasad, by koszty tankowania zmniejszyły się w odczuwalny dla portfela sposób. Jednym z najważniejszych jest płynna jazda, bez gwałtownych przyśpieszeń i nagłych hamowań. Spokojnemu stylowi podróżowania sprzyja również unikanie wchodzenia na wysokie obroty silnika. Ekonomiczna jazda w przypadku samochodów z silnikiem diesla odbywa się w przedziale od 1700 do 3000 obrotów na minutę, a w przypadku pojazdów benzynowych od 2200 do 3500 obrotów. Warto również hamować silnikiem, by jeździć nie tylko bezpiecznie, ale również i ekonomicznie.

Oszczędzanie paliwa związane jest jednak nie tylko z jazdą, ale również i z postojem. Jedną z głównych zasad ekonomii na drodze, jest wyłączanie silnika np. przy zamkniętych przejazdach kolejowych. Warto również skorzystać z funkcji START-STOP w dłuższym korku czy przed światłami drogowymi. Działanie takie jest uzasadnione zwłaszcza wówczas, gdy mamy pewność, że oczekiwanie na zielony kolor potrwa nieco dłużej. Sporym błędem, z powodu którego cierpią portfele kierowców, jest również rozgrzewanie silnika na postoju w chłodne dni. Zużycie paliwa wzrasta wówczas znacznie szybciej, niż w przypadku stopniowego rozgrzewania pojazdu w trakcie jazdy.

Ostatnim, ale niezwykle ważnym pomysłem na oszczędności, jest karta paliwowa. To nie tylko sposób na bezgotówkowe transakcje czy też uiszczanie opłat za płatne odcinki dróg. Karty paliwowe to również szansa na realne zniżki, otrzymywane podczas tankowania samochodu.