Jak działają karty paliwowe?
Karty paliwowe pojawiły się już na początku ubiegłego wieku na terenie USA. Pierwsze ich wersje przypominały swoim wyglądem formularze, na których zbierane były pieczątki wraz z podpisami. Z upływem lat zostały one zamienione na trwalsze i trudniejsze do podrobienia metalowe żetony. Dziś karta paliwowa to narzędzie ułatwiające zarządzanie flotami i oszczędzanie pieniędzy. Dlatego właśnie tak wielu właścicieli firm decyduje się na założenie kart paliwowych.W tym artykule przybliżymy, jak działają karty paliwowe.
Karta paliwowa
Obecnie karty paliwowe to narzędzia, które mogą spełniać bardzo różne funkcje. Swoim wyglądem, nie odbiegają znacząco od kart wydawanych przez banki. Karty paliwowe posiadają swój unikalny numer oraz firmę, która wydaje i zajmuje się obsługą karty. Znormalizowany wygląd kart paliwowych, służy temu, aby ich przechowywanie było proste. Dodatkowo karty paliwowe wyposażone są w specjalny chip, którego zadaniem jest zabezpieczanie karty przed kradzieżami, a przechowywane są w nim informacje o limitach i ustawieniach karty.
Jak wybrać kartę paliwową?
Wybierając kartę paliwową, trzeba sobie odpowiedzieć na dwa pytania: jaką markę stacji preferujemy i gdzie najwięcej będzie używaną karta paliwowa. W sytuacji, w której nasi kierowcy przemieszczają się po różnych regionach, a my nie chcemy być ograniczeni do usług jednej sieci stacji, to lepiej wybrać kartę z opcją płatnego tankowania. Tak naprawdę, każda karta paliwowa ma swoje wady i zalety, dlatego wybierając kartę, trzeba dokładnie przeanalizować, co będziemy od niej oczekiwać.
Jak działają karty paliwowe?
Karty paliwowe działają na bardzo prostej zasadzie. Najprościej można powiedzieć, że są one formą opłaty za paliwo bez używania gotówki. Wszystkie szczegóły związane z limitami i usługami są ustalane za pomocą konto osobistego, jakie prowadzimy w firmie obsługującej karty. Wszelkie limity mogą być zmieniane w dowolnym momencie. Po wykonaniu transakcji za pomocą karty paliwowej, do systemu trafiają wszystkie informacje na temat transakcji. Dzięki temu możliwa jest lepsza kontrola nad wydatkami w firmie.
Co zapewnia karta paliwowa?
Karty paliwowe przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo i kontrolę. Kierowy niemuszą bowiem wozić już ze sobą gotówki, a zarząd firmy dokładnie kontroluje wydatki, przez co ograniczone jest ryzyko wystąpienia oszustwa. Kolejną korzyścią płynąca z posiadania karty paliwowej, jest to, że ograniczana jest ilość dokumentów. Kierowcy posiadający taką kartę, niemuszą już wozić ze sobą faktur czy paragonów. Wszystkie koszty są wyświetlane w systemie podpiętym do karty. Pozwala to na łatwiejsze i sprawniejsze księgowanie wydatków w firmie. Dodatkowo limity ustalone na karcie ograniczają ryzyko tego, że za firmowe pieniądze, ktoś będzie kupował niepotrzebna ilość paliwa.